היתרונות של לימוד שפה שנייה בילדות

זה יכול להיות קשה לגדל ילד דו לשוני, אבל היתרונות של לימוד שפה שנייה בילדות בגיל צעיר בהחלט שווים את זה.

ילדים דו לשוניים לומדים מהר יותר וקל יותר, ישפרו כישורי פתרון בעיות ויצירתיות, ויש להם יותר הזדמנויות קריירה בבגרות.

הם גם מוצאים שקל יותר להתחבר לתרבויות אחרות, מה שהופך אותם ליותר פתוחים וסובלניים לגיוון, והם נוטים פחות לחוות מחלות נפש הקשורות לגיל כשהם מגיעים לגיל מבוגר.

והכי חשוב, הרבה יותר קל ללמוד שפה שנייה בגיל צעיר.

בנוסף, לימוד שפה שנייה אינו קשה כמו פעם. מדענים לומדים כל הזמן את רכישת השפה השנייה ומפתחים מתודולוגיות חדשות שיעזרו לילדים ללמוד מהר יותר.

בנוסף, הביקוש הגובר של תוכניות שפה יצרה שוק חדש לגמרי של מחנות קיץ בינלאומיים עם שיעורי שפה שבהם הילדים יכולים ליהנות מהפעילויות האהובות עליהם וללמוד שפה חדשה בו זמנית.

אם אתם מחפשים תוכנית בשפה האנגלית לילדים ואין לכם אפשרות לנסוע לחו"ל, אנו יכולים להמליץ ​​בחום על קורס אנגלית אונליין שלנו.

היתרונות של לימוד שפה שנייה בגיל צעיר

 • למידה מהירה יותר וקלה יותר
 • שיפור פתרון בעיות ויצירתיות
 • שיפור הזדמנויות קריירה עתידיות
 • התחברות לתרבויות אחרות ובונה סובלנות
 • למנוע מחלות נפש הקשורות לגיל

לימוד שפה שנייה בילדות זה קל יותר כילד

אחד היתרונות העיקריים של לימוד שפה שנייה בגיל צעיר הוא שילדים לומדים שפות מהר יותר וקל יותר. יש להם יותר זמן ללמוד, פחות עכבות, ומוח המיועד ללימוד שפה. בקיצור, לימוד שפה שנייה בגיל צעיר חוסך מהם את הצורך ללמוד שפה שנייה כמבוגרים.

1 – מבנה המוח מקל על לימוד השפה השנייה
ברמה הביולוגית, ילדים הם כמו ספוגים. מוחו של ילד נועד לקלוט מידע חדש באופן לא מודע. הם עושים זאת בדומה לאופן שבו אנו, כמבוגרים, לומדים באופן לא מודע מילות שירים, מקצבים ומנגינות. ד"ר פול תומפסון, פרופסור לנוירולוגיה ב-UCLA, וצוותו גילו שמערכות המוח המתמחות בלימוד שפות חדשות גדלות במהירות מגיל שש עד גיל ההתבגרות. ואז מערכות אלו בעצם נכבות ומפסיקות לצמוח מגיל 11 עד 15, במהלך ההתבגרות. לחץ כאן כדי לקרוא עוד על המחקר.

2 – למוח התינוק יש כישורים מיוחדים ללמידה
תסתכלו על הרצאת TED זו, שבה פטרישיה קוהל מסבירה כיצד תינוקות מקשיבים לצלילים סביבם ו"לוקחים סטטיסטיקות" על הצלילים שהם צריכים לדעת. לפני גיל 10 – 12, תינוקות יכולים להבדיל בין כל הצלילים בכל השפות. ואז, לפי החשיפה שלהם לשפות, הם מתחילים רק להבדיל בין צלילי השפה הדרושים ליצירת משמעות. השפה היפנית אינה מבדילה בין הצלילים l ל-r. תינוקות יפנים לפני גיל 10 חודשים, יכולים לשמוע את ההבדל בין הצלילים הללו. ואז, בין 10 ל-12 חודשים, הם מאבדים את יכולתם להבדיל.

האם תינוקות יכולים ללמוד שפה חדשה עם רדיו וטלוויזיה? או האם הם זקוקים לאינטראקציה אנושית אמיתית כדי לקלוט שפה חדשה? דלגו לדקה 7:05 כדי לגלות.

3 – לילדים יש פחות מה ללמוד ממבוגרים
עוד אחד מהיתרונות של לימוד שפה בגיל צעיר הוא שילדים חושבים בצורה פשוטה יותר מאשר מבוגרים. הם משתמשים בפחות מילים, מבני משפטים פשוטים יותר וחושבים בצורה מופשטת. ילדים שלומדים שפה שנייה אינם מוצפים מהמשימה לתקשר את המחשבות והרגשות המופשטים שלהם בשפתם השנייה, כי פשוט אין להם. לאחר מכן, כשהילדים הללו מתפתחים למבוגרים, הם לומדים לבטא את עצמם בשפה שהם למדו וגם בשפת האם שלהם. מבוגרים, לעומת זאת, חייבים להתמודד עם המשימה המפחידה של תרגום מבני משפטים מורכבים ומחשבות מופשטות כדי להיות מסוגלים לבטא את עצמם במלואם בשפתם השנייה.

4 – הזמן לצד הילדים
חשבו על הספרים שקראתם בילדותכם לעומת הספרים שקראתם עכשיו. זכרו שנדרשו שנים של לימוד וקריאה כדי להבין את הטקסטים שאתם יכולים לקרוא כעת. כך גם לגבי כתיבה, האזנה ואפילו דיבור. נדרשו לפחות 15 שנות לימוד אקדמיות כדי להיות מסוגלים לתקשר כמו שאתם עושים בשפת האם שלכם. זמן הוא עוד אחד מהיתרונות של לימוד שפה שנייה בגיל צעיר. לילדים יש זמן. הם יכולים להתחיל בקטן ופשוט ולעלות ולקדם רמות מחשבה ותקשורת גבוהות יותר בו זמנית. לילדים יש יתרון גדול על פני מבוגרים כלומדים שפה.

לימוד שפה נוספת מכין את הילדים להיות פותרי בעיות מומחים

ילדים שלומדים שפה שנייה גדלים להיות מומחים לפותרי בעיות והוגים יצירתיים. המוח שלהם חווה אימון מתמיד מגיל צעיר כשהם מנסים לברר באיזו שפה לדבר ומתי.

חוקרים מצאו שבנוסף למיומנויות פתרון בעיות משופרות, ילדים דו-לשוניים טובים יותר בתכנון, ריכוז וריבוי משימות.

וכן ציונים גבוהים יותר במבחנים סטנדרטיים. על ידי לימוד שפה נוספת בגיל צעיר, אתה מכוון אותם להצלחה.

5 – אימון נפשי מתמיד
דו-לשוניים חווים כל הזמן אימון מנטלי כשהם ממיינים יותר ממערכת שפה אחת כדי לתקשר. במאה ה-20, חוקרים ומחנכים נמנעו מלמידת שפה נוספת. שפה נוספת נחשבה כמפריעה להתפתחות האינטלקטואלית והקוגניטיבית של ילדים. אמנם יש עדויות לכך שילדים דו-לשוניים אכן חווים את ההפרעה הזו של מערכות השפה, אך מסתבר שהקונפליקט הפנימי שחווים ילדים דו-לשוניים מכין אותם להיות פותרי בעיות מומחים.

6 – תפקוד ניהולי משופר
עדויות קולקטיביות ממחקרים שונים מוכיחות שלימוד שפה נוספת משפר את התפקוד הביצועי של המוח. המשמעות היא שילדים טובים יותר ב:

 • תִכנוּן
 • פתרון בעיות
 • ריכוז
 • ריבוי משימות

7 – מוביל לשיפור ציוני המבחנים
עוד אחד מהיתרונות הרבים של לימוד שפה שנייה בגיל צעיר הוא שיפור ציוני המבחנים. סטודנטים שלומדים שפות זרות מתפקדים טוב יותר במבחנים סטנדרטיים כמו מבחן המכללה האמריקאית (ACT) וקטעי ה-SAT המילוליים. למעשה, ציוני המבחנים של התלמידים משתפרים עם משך הזמן שהם השקיעו בלימוד שפה שנייה.

8 – לימוד אנגלית כשפה שנייה מטפח חשיבה יצירתית
חיזוק יצירתי הוא עוד אחד מהיתרונות של לימוד שפה בגיל צעיר. מחקרים שונים הוכיחו זאת. אחד ממבחני היצירתיות הנפוצים ביותר נקרא מבדקי Torrance of Creative Thinking (TTCT) שנוצרו על ידי אליס פול טורנס בשנת 1962. מבחנים אלו נועדו למדוד "חשיבה מגוונת" או חשיבה מחוץ לנורמה, חשיבה יצירתית. הם מודדים את החשיבה השונה של המשתתפים בארבעה תחומים: שטף, גמישות, מקוריות ועיבוד

9 – פיתוח חשיבה שונה
ילדים דו לשוניים לומדים לראות את העולם דרך עדשות שונות. לכן, עומדות לרשותם נקודות מבט שונות כדי להיות מסוגלים לחשוב בצורה יצירתית. תן לי להסביר למה אני מתכוון ב"עדשות שונות". כל שפה חדשה שאנו לומדים מציבה בפנינו מכשולים חדשים במונחים של העברת משמעות. לדוגמה, לטורקית ולרוסית אין מקבילות לפעלים באנגלית "to have" או "to be" – שניים מהפעלים הנפוצים ביותר באנגלית. כאשר מוחות דו-לשוניים מפתחים דרכים לעקוף את המחסומים הללו, הם עוסקים בחשיבה אינטנסיבית מגוונת – אותה חשיבה מגוונת שמעוררת יצירתיות.

לימוד שפה שנייה מכין את הילדים לכוח העבודה

10 – לימוד שפה שנייה מוביל ליותר הזדמנויות עבודה
בעידן המודרני של הגלובליזציה, יותר ויותר חברות מחפשות עובדים הדוברים יותר משפה אחת. יתרה מזאת, עובדים הדוברים יותר משפה אחת מקבלים לעתים קרובות שכר משמעותי יותר מעמיתיהם החד-לשוניים.

טענה זו חלה על משרות מעבר לתרגום ופרשנות. חברות זקוקות לעובדים שיכולים לתקשר חוצה גבולות ולבצע בינלאומיות של המוצרים או השירותים הספציפיים שלהן. המשמעות היא שלעיתים קרובות חברות מחפשות עובדים שמסוגלים לתרגם לשפה אחת או יותר ולהתמחות בתחום ספציפי. אנשים דו-לשוניים עם ניסיון או מומחיות בתחומים משפטיים, רפואיים, טכניים או מדעיים יכולים למצוא משרות בעלות שכר גבוה בתרגום או מתורגמן.

אלו הן חדשות נהדרות עבור ילדים דו לשוניים שגדלים במשק בית דו לשוני או שיש להם חשיפה משמעותית לשתי שפות או יותר בגיל צעיר. מכיוון שילדים לומדים שפות הרבה יותר מהר ממבוגרים, הם יכולים ללמוד שפה שנייה בעודם צעירים ולאחר מכן לבלות את זמנם באוניברסיטה בהתמחות בתחום ספציפי שנראה להם מעניין. לאחר מכן, המומחים הדו-לשוניים הללו יכולים לגבות כסף רב כדי לתרגם טקסטים הקשורים למומחיות שלהם.

בין אם הילדים הללו יגדלו להיות מתרגמים או מתורגמנים בתחום ספציפי או ימצאו עבודה בתחום תוך שהם משווקים את עצמם כדו-לשוניים, המשכורות שלהם יהיו גבוהות בהרבה מהשכר של עמיתיהם החד-לשוניים.

לימוד שפה נוספת פירושו חיבור ליותר תרבויות

11 – ילדים דו-לשוניים חווים יותר הזדמנויות לטיולים ככל שהם מתבגרים
אחד היתרונות המרגשים ביותר של לימוד שפה נוספת בגיל צעיר הוא היכולת לתקשר עם יותר אנשים מתרבויות שונות. לילדים שלומדים שפה נוספת יהיו הזדמנויות מדהימות לטייל ברחבי העולם ולהכיר תרבויות אחרות.

אנגלית הפכה ל-lingua franca של העולם, כלומר אנגלית היא השפה הנפוצה שאנשים משתמשים בה כדי לתקשר כשהם לא חולקים שפת אם. בימים אלה, צעירים רבים ברחבי העולם מבינים היטב אנגלית. עם זאת, ילדים שמדברים אנגלית בשפת אם הם ברי מזל. ככל שהם גדלים ומתבגרים, הם יוכלו לנסוע למקומות רבים ולתקשר עם אנשים רבים מכל רחבי העולם ולבנות סובלנות והערכה להבדלים תרבותיים.

התמונה למטה מציגה את 10 המדינות המובילות עם השליטה הגבוהה ביותר באנגלית כשפה שנייה.

המדינות שמדברות אנגלית ברמה הגבוהה ביותר
המדינות שמדברות אנגלית ברמה הגבוהה ביותר

אף על פי כן, מדינות רבות ויפות העשירות בתרבות ובמסורת נמצאות קצת בפיגור במדד הבקיאות. וגם המדינות הבקיאות ביותר עשויות להיות בקיאות רק בערים מטרופוליניות גדולות יותר שבהן התיירות מניעה את הכלכלה.

הרבה יותר קל לחקור עיירות קטנות ומוזרות, להשתתף בטקסים וטקסים תרבותיים אותנטיים, ולהתחבר באמת לאנשים מתרבויות אחרות כשאתה מדבר בשפה שלהם.

צפו בתמונות למטה כדי לראות את מיומנות השפה האנגלית של מדינות בכל רחבי העולם.

אנגלית באירופה
אנגלית באירופה
אנגלית במזרח התיכון
אנגלית במזרח התיכון
אנגלית באמריקה הלטינית
אנגלית באמריקה הלטינית
מדד האנגלית באסיה
מדד האנגלית באסיה

למרבה המזל, דוברי אנגלית שפת אם יכולים לבחור את השפה השנייה שלהם

לדוברי אנגלית שפת אם יש גם יתרון שני. בעוד שדוברי שפות אחרות נדרשים בעצם ללמוד אנגלית כשפה שנייה, לדוברי אנגלית שפת אם יש יותר חופש לבחור איזו שפה ללמוד כשפתם השנייה.

עבור ילדים, איזו שפה הם לומדים תלויה באמת בהוריהם. הורים ששפת האם שלהם אינה אנגלית לרוב מלמדים את ילדיהם את שפת האם שלהם. על ידי כך, קל יותר להיות מעורב בתהליך הלמידה של הילד; ההורים האלה לא צריכים לשכור דוברי שפת אם שיבואו לדבר עם ילדיהם, למשל. יתר על כן, ילדיהם יכולים להתחבר בקלות רבה יותר למורשת שלהם.

אבל עבור ילדים צעירים המגיעים ממשפחות דוברות אנגלית חד לשוניות, הורים צריכים לעתים קרובות להחליט איזו שפה הם רוצים שילדם ילמד מתוך רשימה ארוכה של אפשרויות. האם ילמדו ספרדית? מַנדָרִין? פורטוגזית? עֲרָבִית? שפות מסוימות פופולריות יותר ברחבי העולם מאחרות ולכן הן שימושיות יותר.

11 – מונע מחלות עתידיות הקשורות לגיל
מחקרים רבים העלו השערה שאנשים הדוברים שפה שנייה באופן קבוע עשויים להיות מסוגלים לדחות את מחלת האלצהיימר ב-4.5 שנים.

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Neuropsychologia מגלה שדו-לשוניות גורמת לשינויים במבנה המוח הקשורים לחוסן נגד מחלת אלצהיימר ופגיעה קוגניטיבית קלה.

חוקרים חושבים שזה נובע מהאימון המתמיד שמוח דו לשוני חווה כשהוא מסנן כל הזמן מידע בשתי שפות.

מה למדנו? – 12 נקודות מפתח

ישנם 5 יתרונות עיקריים בלימוד שפה שנייה בגיל צעיר.

 • למידה מהירה יותר וקלה יותר
 • שיפור פתרון בעיות ויצירתיות
 • פותח הזדמנויות לקריירה בעתיד
 • התחברות לתרבויות אחרות
 • מונע מחלות נפש הקשורות לגיל

זה מאפשר לנו:

 1. המוח שלנו נועד ללמוד שפות לפני שנגיע לגיל ההתבגרות. מומלץ להתחיל ללמוד כמה שיותר מוקדם.
 2. תינוקות יכולים להבדיל בין כל צלילי השפה לפני 10 -12 חודשים ואז הם מתחילים לאבד את היכולת הזו לפי הצלילים שהם מוצאים שימושיים (השפה שלהם). לכן, טוב לחשוף תינוקות לשפות רבות ושונות כדי שישמרו על היכולת הזו.
 3. ילדים חושבים בצורה פשוטה יותר ולכן יש להם פחות מה ללמוד. הם לא מוצפים בזמן שהם מנסים לתקשר מחשבות מורכבות כמו מבוגרים.
 4. לילדים יש הרבה יותר זמן להקדיש ללימוד השפה. למידה היא העבודה שלהם במשרה מלאה.
 5. מוחות דו לשוניים חווים אימון מנטלי מלא ללא הפסקה.
 6. תרגיל מוחי זה מוביל לשיפור תכנון, פתרון בעיות, ריכוז וריבוי משימות.
 7. תרגיל מוחי זה תורם גם לחשיבה שונה – חשיבה מחוץ לקופסה וכישורי פתרון בעיות.
 8. ילדים דו לשוניים הם יצירתיים יותר.
 9. לימוד שפה שנייה מוביל לשיפור ציוני המבחנים במהלך הילדות וההתבגרות.
 10. ככל שילדים מתבגרים, הדו-לשוניות שלהם יכולה לעזור להם למצוא עבודה ולהרוויח שכר גבוה יותר.
 11. יהיו להם גם יותר הזדמנויות לטייל, להתחבר למורשת שלהם או להכיר תרבויות אחרות.
 12. לבסוף, כשהם מתקרבים לגיל מבוגר, לדו-לשוניות שלהם תהיה יכולת להאט את הופעת מחלת האלצהיימר ב-4.5 שנים.

קורסים נוספים שלנו

מגוון רחב של שיעורי אנגלית למתחילים שיעזרו לכם כבר מהרגע הראשון ללמוד את הבסיס ולהפסיק לגמגם כאשר אתם רוצים לדבר.

אין גיל להתחיל ללמוד אנגלית, גם בגיל מאוחר, השיטה של ספיזי עובדת בצורה מיוחדת ככה שהיא מותאמת לגל גיל ולכל רמה.

לימודי אנגלית למתקדמים, לאלו מכם שרוצים להזניק את הקרייה, להתפתח בעבודה ולשדרג את חווית האנגלית שלכם לרמה חדשה.

התוכנית שתעזור לך לקבל פטור\הקלות באנגלית, בלי לשנן אלפי מילים בבאסה ובלי לשרוף מלא כסף על מועדי ב' וקורסים נוספים שרק יעמיסו עליך בתקופת הלימודים.

מעוניינים לקבל מידע נוסף?