ללמוד לדבר אנגלית שוטפת – 4 טיפים להצלחה

למעלה מ60% מהאנשים המשכילים בישראל מתקשים לדבר אנגלית שוטפת באופן קבוע, ואם תשאלו את צוות המנטורים של ספיזי שלימד לא מעט אנשים לדבר אנגלית בביטחון, יגידו לכם שהסיבה המרכזית לכך שרוב הישראלים מרגישים חוסר ביטחון בדיבור אנגלית היא כי הם פשוט מתרגמים בראש מעברית לאנגלית ולהיפך, במקום לקלוט ולהעביר את המסר שלהם ישירות באנגלית, נשמע פשוט מדי?

הנה מאמר קצר שיסביר לכם איך לחשוב באנגלית ולהעביר מסר חד וברור באנגלית שוטפת.

השאלה הראשונה שעולה היא "למה בכלל להפסיק לתרגם מעברית לאנגלית? מה רע בזה". אז תארו לעצמכם סיטואציה שבה ניגש אליכם אדם זר ברחוב, ושואל אתכם שאלה פשוטה באנגלית כמו "Excuse me, how do I get to Rabin square from here?" 

אם תעצרו ותנסו לתרגם מילה מילה, ראשית כל יהיו כאן כמה שניות טובות של שתיקה, כיוון שאתם השתתקתם לצורך תרגום, והאדם בצד השני לא יבין מה קורה, אז הבעיה הראשונה בתרגום היא איטיות, שפה זה דבר דינמי וכדאי שהיא תזרום לצורך תקשורת אפקטיבית.

הבעיה השניה שנוצרת מיד בסיטואציה שלנו היא כפל המשמעויות בשפות שונות, לעיתים משמעותה של מילה אחת באנגלית היא כמה מילים שונות בעברית, כמו בדוגמא שלנו, אתם בוודאי תבינו את המילים "Excuse me", ותקבלו את הפניה של האדם כ "סלח לי", אך אם תנסו לתרגם את המשך המשפט "How do I get" , יכול כמובן גם להגיד "איך אני מקבל".

כמובן שבמקרה שלנו, האדם סה"כ ניסה לשאול "איך אני מגיע מכאן לכיכר רבין".

זו אמנם דוגמא פשטנית מאוד, אך היא מבהירה מדוע אי אפשר לדבר אנגלית שוטפת אם אתם עסוקים בתרגום מילים בראש, זה פשוט לא עובד ככה כיוון ששפה צריכה לשבת בתוך תת המודע של הדובר, והנה 5 טיפים שיעזרו לכם לרכוש את השפה האנגלית ולהטמיע אותה ישירות בתת המודע שלכם, כמובן לא מספיק רק לקרוא את הטיפים וצריך גם ליישם אותם, אך אנו בספיזי סומכים עליכם שאתם מספיק רציניים כדי לקחת את הצעד ולבצע.

תמיד חלמתם לדבר אנגלית בצורה שוטפת? הבעיה העיקרית של המון אנשים היא שהם מחכים שהמצב ישתפר מעצמו. צר לנו לאכזב אתכם, אך לא תוכלו ללמוד לשוחח באנגלית בלי לעשות פעולות יזומות. קיימות מגוון רחב של פעולות שאמורות לקדם אתכם אל עבר השגת המטרה הזו. במאמר הבא נסביר לכם מה תוכלו לעשות, כדי לשפר את יכולת הדיבור שלכם באנגלית. אחרי שתבינו איך ללמוד אנגלית שוטפת, תוכלו להתפנות ללמוד דברים נוספים. עם הידע לדבר בשפה האנגלית, הביטחון לדבר בשפות נוספות עולה גם כן. אך בהשוואה לשפות אחרות, דיבור שוטף באנגלית יאפשר לכם להתנהל בכל מקום בעולם. הבקיאות הגבוהה בשיחה השוטפת תאפשר לכם לשוחח עם כל מי שרק תרצו, ללא שום קושי. הרי אנגלית היא השפה הפופולארית בעולם, אותה מכירים כמעט בכל נקודה על הגלובוס.

למה חשוב לדעת איך ללמוד לדבר אנגלית?

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי הם אף פעם לא ידעו לדבר אנגלית כמו שצריך. אנגלית היא השפה המדוברת ביותר בעולם, כאשר מדברים אותה מאות מיליוני אנשים מכל העולם. ברגע שאתם יודעים איך לדבר אנגלית בצורה שוטפת וטובה, האפשרויות שיעמדו לרשותכם יהיו רבות. תוכלו להגיע למקומות עבודה טובים, בהם עובדים עם קולגות מכל העולם. באפשרותכם לנסוע לכל מקום שרק תרצו, הרי אתם יודעים איך לדבר בזכות הידע באנגלית. אם כל זה לא מספיק, אנגלית תסייע לכם גם ברילוקיישן במידת הצורך. כל הסיבות הללו לא משאירות מקום לספק כי כדאי לכם לדעת לדבר אנגלית בהקדם. 

התחילו לדבר רק באנגלית

הבקשה הזו אולי נשמעת לכם מעט מופרזת, אך היא בהחלט עשויה לסייע. ברגע שתנהלו את כל השיחות שלכם באנגלית, הבקיאות בשפה תעלה גם כן. פתאום תמצאו את עצמכם במציאות בה אתם משוחחים בקלי קלות. מה שהיה נראה לכם מסובך ולא אפשרי, יהפוך להיות בר השגה עבורכם. מן הסתם בהתחלה זה עשוי להיות קשה, לכן מוטב כי תמצאו אנשים שתרגישו בנוח לדבר איתם. לאחר מכן תפנו לאנשים נוספים מכל העולם, איתם תוכלו לתרגל את השיח באנגלית. פתאום תבינו כי לדבר באנגלית שוטפת זוהי מטרה שאתם יכולים להשיג בכוחות עצמכם.

תראו סרטים וסדרות באנגלית

אם אתם כבר צופים בסדרות ובסרטים באופן שוטף, מוטב כי תעשו זאת בשפה האנגלית. לקלוט באנגלית זה דבר לא קל, לכן אתם צריכים להציף את עצמכם באינפורמציה. ברגע שכל מה שתשמעו בטלוויזיה זה אנגלית, אין סיבה שלא תקלטו על השפה. בצורה איטית אך קבועה ייכנסו כל הזמן עוד מילים חדשות אל תוך הראש שלכם. אוצר המילים שלכם יורחב, והשיחה באנגלית תהפוך להיות לדבר שיהיה לכם קל לבצע. היתרון המהותי בבחירה מסוג זה הוא שאתם ממשיכים לעשות מה שאתם אוהבים באופן קבוע. אינכם משנים את שגרת חייכם על מנת ללמוד אנגלית או לדעת איך לדבר אנגלית בצורה שוטפת וקולחת.

אפליקציות לתרגול דיבור באנגלית

כל אחד מאיתנו עושה שימוש באפליקציות על בסיס קבוע, בהתאם לשימושים השונים. מדוע שלא תנצלו את המכשיר הנייד שלכם כדי להתחיל לתרגל לדבר אנגלית? כיום ישנן אפליקציות שכל מה שהן עושות זה ללמד אתכם איך לדבר באנגלית כמו שצריך. אתם מקליטים את עצמכם הוגים מילים ומשפטים, והאפליקציה נותנת לכם דירוג לפי פרמטרים שונים. ברגע שאתם מתרגלים את הדיבור בצורה טובה וקבועה, השיפור הוא רק עניין של זמן. יגיע יום שתמצאו את עצמכם כבר משתמשים באותם משפטים או במילים השונות שאמרתם.

טיפ ראשון שיעזור לכם איך לדעת אנגלית שוטף

בניגוד לרוב האנשים בישראל שניגשים לשפה האנגלית קודם כל על ידי תרגום ושינון של מילים, אנו ממליצים לגשת לאנגלית בצורה של "Small bites", להכניס את האנגלית לחיים "בביסים קטנים", הדבר נמדד בפעולות יומיומיות קטנות כמו להפוך את הסמארטפון לאנגלית, לקרוא את השילוט בכבישים באנגלית במקום בעברית, ואפילו פשוט לתהות לעצמכם "How do I say it in English" על כל מיני סיטואציות בחיים, כשאתם עוברים במטבח הביתי, צופים בטלוויזיה או אפילו בטיול עם הכלב.

זה נשמע פשוט אך זה בסיס חשוב, ברגע שתתחילו לאתגר את המוח שלכם באנגלית בסיטואציות יומיומיות, תת המודע שלכם יבין שזה חשוב לכם ובאופן אוטומטי יחל להקדיש יותר תשומת לב ללימוד אנגלית.

האזנה והקשבה

המרכיב הכי חשוב לפני דיבור אנגלית הוא דווקא האזנה והקשבה לשפה האנגלית, ברור לנו שאנשים רבים בישראל רוצים קודם כל לשפר את היכולת שלהם להבין אנגלית טוב יותר כי במציאות של היום רוב הידע הקיים בעולם מונגש בשפה האנגלית.

יש המון טכניקות לשיפור של הבנת השפה האנגלית משמיעה, וזה כמובן תלוי ברמה ההתחלתית שלכם, אם כרגע אתם במצב שאין לכם שליטה כלל בשפה האנגלית, אנו נמליץ בחום להתחיל מסיפורי ילדים פשוטים וקצרים, אפילו כאלה שאפשר ממש למצוא ביוטיוב, היתרון בסיפורים אלו זה שהם נמשכים מקסימום 3-4 דקות ולא יגזלו זמן רב, ובנוסף לסיפור הנשמע, כל העלילה מוצגת כמו סרט מצויר כך שאתם מיד מחברים בין שני חושים חשובים ברכישת השפה האנגלית, חוש השמיעה וחוש הראייה.

אם אתם ברמת אנגלית סבירה וסיפור מן הסוג הזה יהיה לכם קל מדי, אנו נמליץ להתקדם לשמיעת הרצאות ופודקאסטים בתחומים המעניינים אתכם או האזנה ל Audio books שתמיד רציתם לקרוא ופשוט התעצלתם.

״האזנה אקטיבית״

הטיפ הבא קשור מאוד לטיפ הקודם, כי האזנה לאנגלית היא חשובה, אך השיפור האמיתי באנגלית שלכם יגיע כאשר תעשו "האזנה אקטיבית", מה זה אומר? , ניתן דוגמא פשוטה, אם אתם כרגע מאזינים להרצאה בתחום מסוים שאתם אוהבים, אז אוטומטית יש לכם עניין להבין ולהתעמק בתוכן ההרצאה, אנו נבקש מכם כמעט בכל הזדמנות שיש לכם, לנסות לנחש את המשפט הבא של המרצה. למה? כי כך אתם לא רק מאזינים "פסיביים", אלא שאתם ממש יוצרים פיזית קשרים נוירולוגיים חדשים במוח הקשורים לשפה האנגלית, ובמילים פשוטות אתם מרגילים את המוח שלכם לחשוב באנגלית ומפתחים את הזיכרון ארוך הטווח שלכם שמעתה והלאה רק ילך וישתפר ביכולות ובקיבולת שלו לשפה האנגלית.

אתם עלולים להיות מופתעים אך מנתונים שאספנו מתלמידי ספיזי משלב אמצע הקורס והלאה, תלמידים צודקים כ-7 מתוך 10 פעמים ומצליחים "לנחש" מה המסר שהדובר התכוון להעביר עוד לפני שסיים את המשפט. אם כרגע אתם צודקים "רק" 3 מתוך 10 פעמים, אין מה להתבאס מזה, פשוט תמשיכו לתרגל כחלק מהתהליך.

כדי לדבר אנגלית שוטפת צריך להיות מוקף באנשים דוברי אנגלית

טיפ רביעי: כדי לדבר אנגלית שוטפת צריך להיות מוקף באנשים דוברי אנגלית

הקיפו את עצמכם בסביבה דוברת אנגלית, בטיפ הראשון דיברנו בקצרה על החשיבות של "להכניס את האנגלית לחיי היומיום שלנו", אך כאן נרצה לקחת את זה צעד אחד קדימה, אם אתם רוצים להטמיע מילים בסיסיות באנגלית, או לשפר את אוצר המילים באנגלית, אנו נמליץ לכם בחום להפוך את הסביבה הפיזית שלכם לאנגלית..

ממש כמו שעושים עם ילדים קטנים כאשר שמים פתק עם כיתוב "Table" על השולחן, כך נעשה גם עבורנו, אגב, גם אם אתם יודעים איך אומרים כל רהיט בבית, היתרון של לעשות את זה למשך כמה ימים הוא שזה מרגיל את המוח שלכם לחשוב ולהתעסק באנגלית שוב ושוב, ולא תצטרכו להזכיר זאת לעצמכם.

הדבר החשוב יותר בסביבה דוברת אנגלית, הוא כמובן הסביבה האנושית או החברית איתה אתם יוצרים תקשורת. סביבה פיזית זה נחמד לצורך יצירת הרגלים, אך אם חשוב לכם באמת לשפר את יכולות ההבנה והדיבור, סביבה של אנשים נוספים שלומדים אנגלית או דוברים אנגלית ויוצרים איתכם אינטראקציה יום יומית, זה בדיוק ה"X Factor" שיעשה עבורכם את כל ההבדל ויעזור לכם להפוך לדוברי אנגלית טובים על ידי תרגול ולמידה בזוגות / בקבוצות.

אנו ממליצים מאוד לכל תלמידי ספיזי לא להתעסק ב"ביישנות" או ב"לא נעים לי", ולהבין שבדיוק כפי שחשוב לכם לשפר את האנגלית שלכם, כך יש אלפי תלמידים שונים שרוצים להשיג בדיוק את אותה תוצאה, ברגע שתקפצו למים ותעשו את השיחה הראשונה עם הBuddy שלכם, אתם תראו בעצמכם שזה הרבה יותר פשוט ממה שחשבתם, ומעבר לכך, זה כלי אפקטיבי מאוד שיעזור לכם לצמוח כדוברי אנגלית שוטפת.

אלו אמנם רק 4 טיפים מתוך מאות טיפים וטכניקות שמחכים לכם בתוכנית המלאה של ספיזי, אך לשלב זה אם רק תיישמו את ארבעת הטיפים הפשוטים הללו תיווכחו בשיפור אדיר ביכולות ההבנה של אנגלית וביכולות דיבור אנגלית, ויותר מזה, אתם תתחילו ללמד את המוח שלכם איך לחשוב באנגלית.

אם אתם תלמידים בספיזי והמאמר הקצר הזה עשה לכם חשק ללמוד אנגלית ולתרגל אנגלית ביחד איתנו.

קורסים נוספים שלנו

מגוון רחב של שיעורי אנגלית למתחילים שיעזרו לכם כבר מהרגע הראשון ללמוד את הבסיס ולהפסיק לגמגם כאשר אתם רוצים לדבר.

אין גיל להתחיל ללמוד אנגלית, גם בגיל מאוחר, השיטה של ספיזי עובדת בצורה מיוחדת ככה שהיא מותאמת לגל גיל ולכל רמה.

לימודי אנגלית למתקדמים, לאלו מכם שרוצים להזניק את הקרייה, להתפתח בעבודה ולשדרג את חווית האנגלית שלכם לרמה חדשה.

התוכנית שתעזור לך לקבל פטור\הקלות באנגלית, בלי לשנן אלפי מילים בבאסה ובלי לשרוף מלא כסף על מועדי ב' וקורסים נוספים שרק יעמיסו עליך בתקופת הלימודים.

מעוניינים לקבל מידע נוסף?