מבחן אמירם מועדים ציונים ואיך ניגשים - מדריך מפורט 2023

מבחן אמיר"ם הוא מבחן שנועד על מנת להעריך את רמתכם באנגלית. כך יהיה ניתן לסווג אתכם לרמה הנדרשת בעת הלימודים האקדמיים שלכם. את המבחן ניתן לעשות בדרכים שונות כדי לקצר את כמות הקורסים באנגלית שתצטרכו לעשות. יש כאלה שמשיגים פטור מלימודי אנגלית במהלך התואר רק בגלל שהציון שלהם במבחן היה גבוה. כמו שאתם מבינים מדובר על מבחן חשוב במיוחד, כזה שישפיע רבות על הלימודים האקדמיים שלכם.

הטעות ש99% מהתלמידים עושים כשהם ניגשים למבחן אמירם:

אני מאמין שאם אתה קורא את זה אתה כנראה עדיין מחפש עוד איזה ״קורס או שיטה״ שיעזרו לך לשנן אלפי מילים ולנסות להבין משפטים בזמן לא הגיוני, כדי לעבור את מבחן אמיר/ם אבל תן לי לגלות לך משהו.. זה לא יעבוד.

מדוע?! כי אנחנו בספיזי יודעים שכדי לעבור את המבחן, צריך גם לשפר את רמת האנגלית הכללית שלך, ולהפוך את הלמידה שלך לחוויה כיפית בזכות שירים ומשחקים קלילים וללמוד את המילים בכיף.

לשלב שיטות וטכניקות שיעזרו לך להפסיק להילחץ מהמבחן עצמו ויחדדו לך את הפוקוס. יחד עם תרגילים פרקטיים וטכניקות שיעזרו לך להתחמק משאלות מכשילות ומילים מבלבלות. רק כך באמת תוכל להגדיל את סיכויי ההצלחה שלך לקבל את הפטור גם אם למדת רק 3 יח׳ אנגלית בבית הספר.

מה צריך ללמוד כדי להצליח במבחן אמיר"ם?

  1. אוצר מילים: אוצר המילים למבחן עומד על בין 1,500 ל-3,000 מילים (סביר להניח שאתם מכירים את רובן אם עשיתם פסיכומטרי)
  2. שליטה בחוקי דקדוק: כל מה שקשור למבנה של מילים, משפטים וסוגי משפטים ברמה בסיסית.
  3. לנחש בהיגיון כשלא בטוחים: תשובה ריקה = תשובה שגויה, לכן עדיף לנחש או לחלופין, לפסול תשובות שגויות במקום לחפש את התשובה הנכונה
  4. להתחמק משאלות טריקיות: המטרה של המבחן היא בעצם לבחון את רמת האנגלית שלכם. ולגרום לכם להתבלבל בתשובה בעזרת כמה תשובות דומות והגיוניות, שעולות ברמה בהתאם לתשובות שלכם (נכון למבחן אמיר״ם).

ציונים במבחן אמירם

כל מוסד לימוד בישראל ידרוש מכם להגיע לרמת פטור עד סיום הלימודים.

קיימות 2 דרכים להגיע לרמה הזאת:
1. ציון אמירם פטור במבחן אמיר"ם (134 ומעלה מתוך 150 נקודות).
2. לשלם ולבזבז זמן בקורסי אנגלית במהלך הלימודים ולהעמיס על שנת הלימודים שלכם.

המטרה שלכם היא – להשיג פטור ע"י ציון 134 ומעלה, שמוכיח שאתם מספיק טובים באנגלית. במקום לשלם אקסטרה 1,000-1,500 ש"ח על כל קורס בנוסף לשכר הלימוד שלכם!

מבחן אמירם לדוגמא חינם

מדוע חשוב לתרגל מבחני אמירם לדוגמא לפני שניגשים? ישנה חשיבות מכרעת לדעת כיצד המבחן נראה על מנת שלא תופתעו בזמן אמת. הרי כל מבחן הוא שונה, המבחן הזה לא בהכרח יהיה דומה למבחנים אחרים שיצא לכם לעשות אותם. ראשית חשוב שתבינו כי המחשב נעשה במחשב, אתם לא יכולים לעשות אותו באופן ידני. מי שרוצה לעשות מבחן ידני לסיווג רמת האנגלית יידרש לעבור מבחן אמיר שנעשה בצורה אחרת. המבחן עצמו מחולק לפרקים, כאשר המעבר בין פרקים שונים יעשה לאחר קריאת ההוראות. ברגע שתופיעו לכם שאלה תהיה לכם אפשרות לבחור תשובה אחת מבין ארבע תשובות. כדי לבחור את התשובה הנכונה יהיה עליכם לסמן את המספר שמופיע בסמוך לתשובה. לאחר מכן תוכלו ללחוץ על מקש האנטר כדי להתקדם לשאלה הבאה. אין מה להיבהל, ההוראות בתחילת הבחינה יהיו ברורים הרבה יותר.

בואו נראה איך נראה מבחן אמירם:

מבחן אמירם הרשמה ומועדים

חשוב שתדעו כי מבחן אמירם מתקיים בתדירות מאוד גבוהה במהלך השנה ומועדן המבחן תלוי בדרך ההרשמה שלכם, אם תירשמו דרך מאל״ו תהיה לכם אפשרות לבחור את התאריך שלכם מבין מגוון רחב של תאריכים שונים אשר תוכלו לצפות בהם במהלך ההרשמה.

אם תירשמו דרך מוסד לימודים בו תרצו ללמוד, תוכלו לגשת לתאריכים ספציפים בו בית הספר שריין את מועד ההגשה למבחן, את התאריכים תצטרכו לבדוק מול מוסד הלימודים עצמו, ניתן לגשת למבחן אמירם שוב במידה ותרצו רק לאחר 35 ימים ממועד המבחן האחרון שעשיתם.

מבחן אמירם הרשמהמועד הבחינות
האוניברסיטה הפתוחה10-19.1.23
האוניברסיטה העברית11.12.22, 18.12.22
אוניברסיטת חיפה (מרכז הבחינות מאל"ו חיפה)כל יום ראשון ורביעי במרכז הארצי לבחינות דרך יפו 145, חיפה, קומה 6
המכללה למינהל28.12.212.1.23, 6.1.23, 9.1.22, 13.1.226.2.23, 17.2.23, 23.2.23
המרכז האקדמי לב (בירושלים וברמת-גן)2.3.23, 16.3.23
מכללת רופיןהחל מתשפ"ג (2022) מבחני אמיר"ם יתקיימו רק במרכזי הבחינות של מאל"ו

מהו ההבדל בין אמירם מבחן למבחן אמיר?

ישנה נטייה לחשוב כי מבחן עמירם זהה לגמרי למבחן אמיר. אך ישנם הבדלים מהותיים בין המבחנים האלה, כאשר לכל אפשרות יהיו את הפלוסים שלה. בשורה התחתונה שני המבחנים האלה נועדים כדי לסווג את רמתכם באנגלית באותה נקודת זמן. אז מה גורם למבחנים האלה להיות שונים אלה מאלה? ההבדל הראשון הוא שמבחן אמיר"ם הוא מבחן שמתבצע במחשב, בעוד מבחן אמיר הוא מבחן ידני. מעבר לכך הרמה של מבחן אמירם היא רמה משתנה, כזאת שמתאימה את עצמה לרמתו של הנבחן. מבחן אמיר מכיוון שהוא מבחן ידני הוא ברמה אחידה, כזאת שלא משתנה בין הנבחנים השונים. אם לא די בכל ההבדלים האלה, מבחן אמיר קצוב בזמן לכל פרק בעוד במבחן אמירם תהיה לכם אפשרות לעבור בחופשיות בין עמודי הבחינה.

מי צריך לעשות מבחן אמירם במהלך התואר?

על מנת שתקבלו את התואר בסוף הלימודים יהיה עליכם להגיע לרמה של פטור באנגלית. לרמת הפטור יש להגיע עד לסיומה של השנה השנייה, יש כאלה שמקבלים הארכה באופן פרטני. חשוב שתבינו כי לא תוכלו לקבל את התואר כל עוד לא תגיעו לרמת פטור באנגלית. השליטה באנגלית היא חשובה לכל אורך התואר, בטח אם מדובר על תארים שדורשים לקרוא קטעי מידע באנגלית. הדרך הארוכה להגיע לרמת פטור באנגלית היא לעבור 4 קורסים (קורס אחד בכל סמסטר). עם זאת ישנה אפשרות לעשות מבחן אמירם כדי לקצר את התהליך, ולהגיע לרמה הרצויה. מי שמקבל ציון גבוה במבחן יכול לדלג על חלק מהקורסים או אפילו להגיע למצב של פטור מבעוד מועד. לאותם סטודנטים תהיה אפשרות לשלב קורסים אחרים או לנצל את הזמן הפנוי לטובת דברים אחרים.

האם קשה לעבור את המבחן בציון גבוה?

המבחן הוא לא מבחן קל, בטח אם אתם מגיעים עם פערים מסוימים בידיעת השפה האנגלית. אך עליכם לקחת בחשבון כי יש כל מיני שיטות שונות שיכולות לעזור לכם להתכונן למבחן. המשמעות היא שגם אם כרגע אתם לא מוכנים למבחן, תוכלו להתכונן אליו כמו לכל מבחן אחר. אם תתכנונו כמו שצריך למבחן, אין סיבה שלא תקבלו ציון גבוה שאמור לספק אתכם. נדגיש כי אין חובה לקבל ציון פטור מאנגלית כדי להנות מהפריבילגיות של המבחן. גם ציון מתחת לציון פטור יעניק לכם דילוג על כמה קורסים שהיו גוזלים מכם זמן רב. כך שאם אתם חושבים שתוכלו להוציא ציון סביר, אין סיבה שלא תיגשו לעשות את המבחן. כל עוד תלמדו אליו כמו שצריך, גם תוציאו ציון מעולה.

איך מתכוננים למבחני אמירם?

כמו שהבנתם ישנה חשיבות עליונה להתכונן למבחן אמירם לפני שניגשים לעשות אותו. אם תיגשו לעשות את המבחן מבלי שהתכוננתם אליו, לא תוציאו את הציון המקסימלי מבחינתכם. המטרה של מרבית האנשים שניגשים למבחן היא לנסות להוציא פטור או לפחות להתקרב לציון פטור. הטיפים שנספר לכם עליכם כאן נכונים גם לאלה שעושים מבחן אמיר לסיווג רמת האנגלית.

0 + תלמידים מרוצים

מה הבונוסים שאתם מקבלים בתכנית של ספיזי?

קהילה תומכת

קהילה זמינה באתר הקורס ובקבוצות פייסבוק סגורות שמלוות אותך בקורסים השונים כדי שתוכל להגיע למטרה שלך.

גישה חופשית

גישה 24/7 לתכנים מכל מקום מהסמארטפון שלך או מהמחשב מתי שנוח לך בזמן שלך.

תמיכה מקצועית

בדיקת משימות בהתאם לקורסים השונים, ומענה מקצועי על המשימות שאתה מגיש בהתאם לקורס לרמה ולקורס שבו אתה נמצא לפי התהליך שהכי נכון לך.

קל ונוח לתפעול

אתרים פשוטים בלחיצת כפתור. כל מה שאתה צריך זו כתובת מייל , וכך תתחיל לשפר את האנגלית שלך בזמן שיא עוד היום.

תכנים דינמיים וחוויתים

השיטות בספיזי נוגעות בחוויה וחיזוק הביטחון שיפור האנגלית והדיקדוק שלך. בצורה חוויתית שכוללת משחקים משימות וסרטוני וידאו

שאלות תשובות

בשונה ממבחן אמי"ר, מבחן אמיר"ם הוא מבחן אדפטיבי. במילים אחרות – הוא מתאים את רמת השאלות לרמתו של הנבחן על סמך התשובות המתקבלות בכל רגע נתון. הנוסח בשני המבחנים זהה לחלוטין. תוצאות המבחנים ישמשו אתכם בקבלה לכל מוסד לימודים שהוא, מנגד, תוצאות מבחן אמיר"ם ישמשו אתכם בקבלה למוסד הלימודים שבו נבחנתם בלבד. ההכנה שלנו נוגעת גם במבחן אמיר וגם במבחן אמירם

במבחנים אמי"ר ואמיר"ם תקבלו פרק זמן הגיוני מאוד כדי לענות על שאלות מבלי למהר.

כמו במבחן פסיכומטרי, גם כאן הציונים מחושבים בשלושה שלבים:
1. מסכמים את התשובות הנכונות ונותנים לו ציון גולמי.
2. ממירים את ציוני הגלם לציוני תקן, ומשווים אותם בין ציוני נבחנים מנוסחים ומועדים שונים. (כך הענקת הציון היא אובייקטיבית ולא תלויה בנוסח הבחינה)
3. מחשבים ציון כללי במבחן אמיר מתוך סך ציוני הפרקים בבחינה.

אפשר להירשם באתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.
או דרך ערכת הרשמה הניתנת לרכישה בחנויות הספרים באוניברסיטאות או בחנויות אחרות, ולשלוח אותה בדואר.

מוסדות הלימוד מעניקים פטור לבעלי ציון 134 ומעלה במבחן אמיר. חשוב גם לציין שהפטור מקנה לך הקלות בקורסים ולא נותן יותר פטור לחלוטין מאנגלית (נכון לשנת 2021).

אי אפשר להיכנס לבחינת אמירם עם חומרי עזר, כגון מילון, מילונית, מחשב כף יד או כל חומר עזר אחר.
לא צריך להביא דפי טיוטה, כלי כתיבה או שעון.
הזמן שתקבלו בבחינת אמירם מוקצב לכל שאלה בנפרד,
ומתן תשובה לפני תום הזמן אינו מעניק תוספת זמן לשאלות האחרות. 

בפרק הבנת הנקרא תקבלו זמן נפרד לקריאת הקטע, וגם זמן נפרד לכל שאלה.

כדי להבטיח לעצמכם שאתם מתכוננים נכון, מומלץ מאוד להכיר את מבנה הבחינה, לתרגל שאלות מסוג דומה לשאלות שיופיעו במבחן, להשקיע בהגדלת אוצר המילים שלכם באנגלית, ולהיעזר בתכנית שמאחדת בתוכה את כל התכנים בצורה מסודרת ומקצועית, כדי שאתם תתרכזו בללמוד את החומר ולא ב"איסוף החומר מכל מיני מקומות". 

עשיתם מבחן אמירם ולא קיבלתם את הציון שאותו רציתם לקבל? אתם בטוחים כי אתם יכולים להוציא ציון גבוה יותר מאשר הציון שקיבלתם? התחושות האלה הן תחושות הגיוניות שמלוות את כל מי שעושה מבחני אמירם ואמיר. מי שחושב שהוא יכול לשפר את הציון שהוא קיבל יכול לעשות מבחן נוסף. עם זאת קיימים מועדים ספציפיים במהלך השנה, כך שיהיה עליכם להמתין עד למבחנים הבאים. מעבר לכך אתם צריכים לדעת כי ברוב מוסדות הלימוד הציון הגבוה הוא הציון שמתקבל. אך חשוב שתבחנו את העניין הזה בהתאם להנחיות של מוסד הלימוד שבו אתם לומדים או מתכננים ללמוד. זוהי הדרך שלכם להימנע ממצב שבו אם תקבלו ציון נמוך מהמבחן הראשון, הוא זה שיתייחסו אליו. 

מחיר בחינת אמירם:

  • הרשמה רגילה 275 ₪
  • שינוי מועד הבחינה 50 ₪