אוצר מילים באנגלית לפסיכומטרי

בכתבה זו נבין מדוע חשוב שיהיה לנו אוצר מילים באנגלית לפסיכומטרי, מה ההיתרונות של זה ואיך זה יכול לעזור לנו, במידה ואתם מתחילים באנגלית עשינו עבורכם כתבה נוספת.

אחרי 10 שנות לימוד אנגלית בבית הספר, אנו יוצאים לעולם הגדול ועדיין לא מכירים את כל המילים בשפה. כנראה, שגם לעולם לא נכיר את כל המילים בשפה האנגלית; היא מורכבת מלמעלה מ250,000 מילים! (בהשוואה לעברית שיש 70,000 מילים בערך). אז נכון, באמת כנראה לא נכיר לעולם את כל המילים בשפה, לא רק כי הן רבות, אלא גם כי הו מתעדכנות מידי יום.

ובכל זאת, אילו מילים חשוב שנדע?

אז השאלה לא צריכה להיות "אילו מילים חשוב שנדע" אלא "אילו מילים חשוב לנו לדעת". מה ההבדל? ההבדל הוא ענקי. אוצר המילים משתנה מאדם לאדם גם בשפת האם שלנו, העברית. המילים אותן אנו מכירים ובהן אנו משתמשים משתנות מאדם לאדם בעקבות תחומי הדעת והתעסוקה השונים. 

לדוגמה: רופא יכיר מילים שונות מעורך דין.  מורה לאנגלית תכיר מילים שונות מהייטקיסט וכך הלאה.

איך נראה החלק של אוצר מילים באנגלית במבחן הפסיכומטרי?

חלק האנגלית במבחן הפסיכומטרי בנוי ממספר פרקים בהם מתמקדים בעיקר בהבנת הנקרא. מדוע? משום שכדי להבין את השליטה בשפה, נדרש להבין את רמת הבנת הנקרא של הלומד. האם הוא מצליח להבין מה הוא קורא, וכיצד הוא מתבטא בעצמו (תרגילי השלמת משפטים, ניסוח מחדש וכדומה).

מהן המילים החשובות ביותר שנלמד לפסיכומטרי?

מבחן הפסיכומטרי מאגד בתוכו מגוון רחב של מילים, ולא בהכרח יכיל את כל המילים שנלמד (כנראה שבטוח לא). אך בכל זאת איך נלמד?

ראשית, כדי למצוא את הרשימה הרלוונטית למבחן הפסיכומטרי, אתם יכולים להירשם לקורס רלוונטי, או אפילו לאפליקציה טובה שמכילה בתוכה את רשימת המילים באנגלית לפסיכומטרי (מאד פשוט גם למצוא אותה באינטרנט).

שנית, הבטיחו תרגול.

הקדישו זמן ותרגלו את המילים מידי שבוע, כל יום. הקציבו זמן מתאים בשבילכם, לדוגמה: שעה ביום לתרגול והרחבת אוצר המילים.

שלישית, התמקדו בהבנה של המילים.

הרבה פעמים, אנו נראה כי המילים באנגלית לפסיכומטרי ארוכות ולא פשוטות לקריאה, ואולי ב"אוטומט" של המוח שלנו אנחנו לא נקרא אותן כמו שצריך, נדלג עליהן, או נקרא מילה אחרת ממה שכתוב.

לכן, על מנת להצליח במבחן הפסיכומטרי, בחלק האנגלית, יש להקדיש זמן לקריאה נכונה והבנה של המילים. כך, נמנע בלבול וטעייה במבחן עצמו. 

לדוגמה: compliment – להחמיא, complement – לפצות. שתי המילים הללו אומנם מאד דומות בכתיבתן, ואפילו בהרף עין "זהות". אך אם מתעכבים וקוראים אותן נכון, מבינים שלא רק שהן שונות בכתיבה (באות ניקוד שמשנה את הכל!) אלא גם שונות במשמעות. 

לכן, אנחנו לא יכולים לאפשר לעצמנו לעשות את הטעות הזו. כתיבה שונה = משמעות שונה. ולדוגמה, בתרגיל של "השלמת משפטים" זה היה יכול להפיל אותנו ולמנוע מאתנו את קבלת כל הנקודות בתרגיל. בעקרון, טעות בהבנת משמעות המילים היה מכשיל לנו כמעט את כל המבחן. 

עכשיו, כשהבנתם כמה חשובה הבנת המילים באנגלית, ומהיכן ניתן להוציא את רשימת המילים הרלוונטיות לחלק האנגלית במבחן הפסיכומטרי… אני אשתף איתכם מספר טיפים קלילים ואפקטיביים ללמדה מהירה והרחבה של אוצר המילים שלכם באנגלית.

אז… איך אני יכול להרחיב אוצר מילים באנגלית לפסיכומטרי?

  1. כמות המילים שאני לומד/ת – כמות המילים שאנו בוחרים ללמוד מידי יום צריכה להתאים ליכולות שלנו, לרצון ולמוטיבציה שלנו ללמוד. כמו כן, היא צריכה להתאים ליכולות המוח שלנו. כמו שרירים אחרים בגוף, גם המוח מסוגל לעשות דברים בהתאם ליכולת שלו באותה תקופת הזמן. 

הרי, אתם לא תרוצו 10 ק"מ בריצה הראשונה שלכם כאשר מעולם לא רצתם, נכון? וגם אם תנסו השרירים שלכם כנראה יעצרו אתכם. אותו דבר המוח, גם הוא, אחרי X זמן למידה, וY כמות מילים לא יהיה מסוגל להכיל יותר. אז, הוא אומנם לא יעצור אתכם אבל הוא בהחלט "יכבה" עד כדי כך שהלמידה כבר לא תהיה אפקטיבית. 

ממוצע המילים המומלץ ביום הוא בין 5-15 מילים, אני ממליצה לכם להתפשר על 10 מילים חדשות ביום (כאשר ברור שאת המילים של היום הקודם אתם מכניסים גם לתרגול שלכם באותו היום). 

2. הצורה בה אני לומד/ת – לכל אדם תהליך וצורת למידה שונים. יש כאלו שיהיה נכון להם ללמוד עם מוזיקת רקע, לאחרים זה עלול מאד להפריע. יש כאלו שללמוד עם חברים יעזור להם מאד, לאחרים זה עלול לגרוע מהאפקטיביות. יש כאלו שללמוד בבוקר אפקטיבי יותר, כאשר לאחרים אפקטיבי יותר ללמוד בלילה, וכדומה.  

על כן, עליכם להכיר את עצמכם ואת צורת הלמידה הנכונה בשבילם. לא רק באיזו שעה ביום אני לומד ועם מי, אלא גם מה הטכניקות הנכונות בשבילי. את הטכניקות הנכונות בשבילכם עליכם להכיר לאחר ניסוי וטעייה עם מגוון טכניקות שונות. 

כעת, אפרט לכם מספר טכניקות למידה ותרגול שונות: תרגול מרשימות, תרגול מפתקים מפוזרים ברחבי הבית והסביבה, תרגול שמיעתי (מהקלטות, סרטונים, קבצי שמע), תרגול ויזואלי (מתמונות, טקסטים, קריאה), תרגול מישושי (מכתיבה, מהכתבה) ועוד. 

איך תדעו מהי הטכניקה הנכונה בשבילכם? כל מה שעליכם לעשות הוא פשוט להתחיל ולנסות, ואחרי מספר מקרי "ניסוי וטעייה" בתהליך הלמידה שלכם, אתם כבר תכירו ותרגישו מה נכון עבורכם. 

3. זמן הלמידה – אז כמו שאמרנו מקודם, גם למוח יכולות מוגבלות. המחשבה הרווחת אצל רבים מאיתנו, היא שאם נלמד כמה שיותר זמן, כך המוח יקלוט יותר דברים. צר לי לפוצץ לכם את המיתוס הזה, אבל הפיצוץ ישמע לכם מאד הגיוני.

לדוגמה: אם אני אוכל ארוחת בוקר גדולה מאד, אני לא אצטרך לאכול עד הערב? הרי ברור שלא! אולי אני אהיה שבעה ליותר זמן, אולי אפילו ארגיש לא טוב ועומס על הבטן, אבל על ארוחת הצהריים שלי אני לא אוכל לדלג לגמרי! 

דוגמה נוספת: אם אני ארוץ 10 ק"מ על הפעם הראשונה, למרות שבפועל אני מסוגלת רק ל5 ק"מ, האם אני אוריד יותר קלוריות בזמן הזה?

ברור שלא! אחרי X זמן הגוף כבר יפסיק לשרוף קלוריות בדרך יעילה ואף עלול להיכנס למצב "הגנה" של המערכות (כמו למשל איבוד הכרה). 

אותו דבר המוח! גם המוח לא מסוגל ללמוד 10 שעות רצוף כאשר בפועל מתאים למוח הזה ספציפית רק 3 שעות למידה ביום! (בין אם רצופות או לא, זה כבר אתם מכירים את עצמכם). 

עליכם לשים לב כי אתם מקדישים את הזמן הרלוונטי, האפקטיבי והנכון ביותר עבורכם על מנת שתהליך הלמידה שלכם יהיה נכון ויעיל. ולא, ככל שתלמדו יותר זמן לא מבטיח לכם למידה טובה יותר. 

אני ממליצה על שעתיים למידה של אוצר מילים לפסיכומטרי בכל יום, ניתן לפרוס אותן לאורך כל היום וניתן לשבת רצוף במשך שעתיים בזמן האפקטיבי ביותר בשבילכם במהלך היום. 

אם הגעתם עד לפה, אתם כבר בטח מבינים בצורה טובה הרבה יותר כיצד להפוך את תהליך הלמידה הכללי שלכם לנכון יותר, ובהחלט איך להפוך את הרחבת אוצר המילים באנגלית שלכם לנכון הרבה יותר. 

אז קדימה, שיהיה בהצלחה במבחן!

מילים לפסיכומטרי לתרגול

מילים באנגליתתרגום לעברית
assertivelyבביטחון
definitelyבהחלט
fearפחד
modestצנוע
identityזהות
blackboardלוח
bookספר
bookcaseכוננית, ארון ספרים
bulletin boardלוח מודעות
calendarלוח שנה
chairכסא
chalkגיר
clockשעון
deskשולחן כתיבה, דלפק
computerמחשב
dictionaryמילון
eraserמחק
mapמפה
notebookמחברת
penעט
pencilעיפרון
pencil sharpenerמחדד
textbookספר לימוד
white boardלוח לבן
a/anלפני שם עצם ביחיד
aboutלגבי, אודות, על
aboveמעל
acrossלרוחב
actionפעולה
addressכתובת
afraidלפחד
afterאחרי
afternoonאחר הצהריים
againשוב
ageגעל
agoלפני
agreeלהסכים
allכל
(not) at allבכלל (לא)
almostכמעט
aloneלבד
alphabetהאלף-בית
alreadyכבר
alsoגם
alwaysתמיד

מה עברנו בכתבה זו

כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם
קורס אנגלית למתחילים מה צריך לדעת לפני שמתחילים

לימוד אנגלית למתחילים

אנגלית היא השפה החשובה ביותר בעולם, זוהי הסיבה שבגללה כולם רוצים ללמוד אותה. עם כל עוד לא מדובר על שפת אם, ישנו קושי מסוים בחלק

חודשים באנגלית איך אומרים וכיצד מבטאים

חודשי השנה באנגלית

יש חודשים באנגלית שנשמעים כמעט כמו בעברית ולכן קל לזהות אותם ולהבין על איזה חודש מדובר, בואו נסקור אותם כעת.

מבחן אמיר

מבחן אמי"ר

מתלבטים איזה תואר ללמוד? מדעי המחשב? פסיכולוגיה? אולי רפואה? לא משנה באיזה תחום תבחרו, עד שלא תבצעו בחינת מיון כלשהי באנגלית (אמיר, אמירם או פסיכומטרי)