אנסין באנגלית – גורם משמעותי להצלחת בחינתכם

תלמידים בבית הספר היסודי? תיכוניסטים שחורשים לבגרויות? חיילים משוחררים אשר מתכוננים לפסיכומטרי? לא משנה באיזה שלב אתם נמצאים בחייכם, כל אחד ואחת מכם הולכים לפגוש עוד הרבה את מבחן האנסין באנגלית. 

מהו אנסין?

האנסין הוא קטע הבנת הנקרא באנגלית. הנבחנים בו נדרשים לענות על שאלות לגביו מבלי שנחשפו אליו קודם לכן. במקרים מסוימים, השאלות תהיינה פתוחות ויידרש מהנבחנים לספק תשובה מנומקת ומפורטת. במקרים אחרים, האנסין יהיה מורכב משאלות אמריקאיות, כאשר על הנבחנים יהיה לסמן את התשובה המתאימה והנכונה ביותר מבין ארבע אפשרויות – שבניסוחן נועדו לבלבל את הנבחנים.

באנסינים מסוימים במבחני האנגלית, קיים שילוב של שאלות פתוחות ושאלות אמריקאיות. ישנם אנסינים אשר מכילים גם שאלות של השלמת משפטים באנגלית (על הנבחנים להשלים מילה או ביטוי החסרים במשפט). כל התשובות לכל השאלות על הקטע נמצאות בטקסט.

חשוב להדגיש כי האנסין מהווה חלק מרכזי כמעט בכל בחינה באנגלית, החל מבחינות בבית הספר היסודי וכלה במבחנים בלימודים האקדמיים. לעיתים, אתם אף תיתקלו באנסין כחלק ממבחן סיווג באנגלית בראיונות עבודה מסוימים אשר דורשים רמת אנגלית גבוהה.

אורך קטע הקריאה של האנסין משתנה בהתאם לרמת הבחינה שאתם עומדים לגשת אליה. גם העומק ורמת הקושי של אוצר המילים בקטע ישתנו בהתאם לרמת הבחינה. על פי רוב, חלק האנסין הוא החלק המשמעותי ביותר מבחינת הציון במבחני האנגלית. בשל סיבה זו וגם עקב מורכבותו היחסית של חלק האנסין ביחס לשאר המבחן, פרק האנסין נחשב כפרק המלחיץ ביותר בבחינות האנגלית.

חשוב לציין כי פרק זה אמנם מעיד באופן העמוק ביותר על רמת הבקיאות בשפה האנגלית אך אין זה אומר שהוא יהיה הפרק הקשה ביותר לפתרון בבחינה.

כמו כן, דעה שמחזיקים בה רבים היא כי אין כיצד ללמוד לפרק האנסין משום שהוא מכיל בתוכו קטע קריאה חדש שלא ניתן להיחשף אליו מראש. תנו לנו לומר לכם כי יש דרכים רבות ומגוונות ללמוד לפרק האנסין ולשפר את ציונכם בפרק זה. אז כיצד להתכונן ואיך לענות על אנסין באנגלית?, טיפים חשובים לפתרון ועוד, הכל ממש כאן.

איך להתכונן לקראת אנסין?

ההכנה לקראת האנסין חשובה מאוד. היא יכולה לשפר באופן כללי ובצורה רחבה את רמת האנגלית שלכם. דבר אשר יסייע לכם לקבל ציונים גבוהים גם בפרקים נוספים בבחינות באנגלית. אז הנה כמה דברים שמומלץ מאוד שתעשו כאשר אתם מתכוננים לאנסין:

הרחיבו את אוצר המילים שלכם

כל הבחינות באנגלית ובייחוד פרקי האנסין נשענים על אוצר מילים. קטע אנסין מורכב כולו מאוסף של מילים, כאשר אוצר המילים משתנה בהתאם לרמת הבחינה. רמת האנגלית במבחנים בלימודים האקדמיים לדוגמה גבוהה מאוד. פרק האנסין במבחנים הללו מורכב ממילים אשר נדיר להיתקל בהן במהלך שגרת חיינו. לכן ,הרחבת אוצר המילים שלכם היא חיונית כדי לצלוח את האנסין. אז כיצד ניתן להרחיב את אוצר המילים באנגלית? יש כמה דרכים לעשות זאת:

אפליקציות להרחבת אוצר מילים

קיימות שלל אפליקציות ואף מילונים אינטרנטיים לשיפור אוצר המילים.  על פי רוב, האפליקציות מחולקות לפי רמת הקושי של המילים או לפי סדר האותיות באנגלית.

באפליקציות מסוימות תוכלו לבצע סינון של מילים שאתם מכירים ומילים שאינכם מכירים. כך תוכלו לחסוך עומס בלמידת המילים באנגלית. בחלק מהאפליקציות קיימת אופציה ליצירת מקבצי מילים, על מנת שתוכלו לשנן מקבץ מילים כל כמות זמן מסויימת. חשוב להדגיש כי מערכת הזיכרון לטווח קצר היא בעלת קיבולת מוגבלת.      

לכן, בכל הנוגע לשינון של מילים באנגלית מומלץ לפצל את הלמידה ולא לבצע שינון מילים במשך הרבה זמן ברצף. יתר על כן, כדאי לחלק את מטלת השינון למנות קטנות.

השתמשו באפליקציות שניתן לחלק בהן מילים למקבצים או צרו מקבצי מילים בעצמכם. דגש חשוב בעת השינון הוא למצוא אסוציאציות והקשרים שונים אשר יעזרו לזכור את המשמעות של המילים.

ככל שיהיו הקשרים רבים ומגוונים יותר כך יהיה קל יותר לשלוף את משמעות המילים מהזיכרון. חשבו על אסוציאציות לפי צליל המילה או נסו לקשר מילים לאנשים או חוויות מחייכם האישיים. חשוב לציין כי ישנן אפליקציות חינמיות וכאלה בתשלום. חפשו את זו שמתאימה לכם ביותר.

קריאת ספר או עיתון באנגלית

תסייע רבות לשיפור מהירות הקריאה באנגלית ואף להרחבת אוצר המילים. זכרו שקריאת ספר או עיתון גם יכולה להיות מהנה ולהרחיב את ידיעותיכם. 

צפייה בסדרה או סרט באנגלית ללא כתוביות/כתוביות באנגלית

מי מאיתנו לא נהנה מלראות סדרה טובה או סרט משובח באנגלית. דעו כי צפייה בסדרה או סרט באנגלית ללא כתוביות תוכל לשפר את אוצר המילים שלכם. ניתן גם לצפות עם כתוביות באנגלית. כך תוכלו גם לזהות ולזכור כיצד מילה מסוימת נכתבת.

האזנה לשירים באנגלית

מוזיקה היא חלק מרכזי בחיינו. דרך מהנה להרחיב את אוצר המילים שלכם באנגלית היא לשמוע שירים באנגלית ולנסות לתרגם אותם. כתוצאה מכך, תוכלו להיחשף למגוון רחב של מילים באנגלית ולמשמעותן בעברית, ואפילו תלמדו קצת יותר לעומק על השירים שאתם שומעים.

תרגול, תרגול ועוד פעם תרגול

חפשו באינטרנט מבחני עבר של הבחינה אליה אתם עומדים לגשת (בגרות, אמיר/ם, פסיכומטרי וכו'). התמקדו בפרק האנסין וצפו בתשובות לאחר שסיימתם לפתור אותו.

תרגול מבחני העבר יעזור לכם להבין יותר לעומק את הניסוח ואת הסגנון של השאלות בפרק האנסין ואף יסייע לכם להכיר את מבני קטעי הקריאה השונים שאתם עשויים לפגוש. נוסף על כך, התרגול יכול להביא לידי קיצור זמני פתירת האנסין שלכם ולהפחתת הלחץ במהלך המבחן.

זאת מפני שתרגלתם אניסינים בעלי אופי דומה לזה שתפגשו בזמן אמת. מומלץ לפתור לפחות שניים – שלושה אנסינים בשבוע, אך שימו לב שאתם לא מגזימים ויוצרים על עצמכם עומס.

איך לפתור אנסין באנגלית?

כותרת הטקסט – נסו לתרגם את הכותרת של קטע הקריאה. היא עשויה למסור מידע על נושא הטקסט. אך שימו לב שאתם לא מבזבזים זמן יקר בניסיון לתרגם את הכותרת. לעיתים, הכותרת יכולה להיות מסורבלת או להכיל בתוכה משחק מילים מסוים. דבר שעלול לבלבל את הנבחנים.

סדר קריאת הטקסט – גישה אחת קובעת כי יש לקרוא את קטע הקריאה בשלמותו ולהבין אותו לעומק, פסקה אחר פסקה. אך שימו לב כי על פי רוב, השאלות באנסין מסודרות בהתאם לסדר הופעת התשובה בקטע הקריאה. לפיכך, קיימת גישה נוספת אשר גורסת כי יש לקרוא את השאלות ולאחר מכן לחפש להן תשובות בקטע הקריאה לפי סדר הפסקאות. תרגלו את שתי הגישות ובדקו איזו גישה מתאימה לכם יותר. חשוב להדגיש כי כאשר אתם קוראים שאלה קראו אותה לעומק ולא ברפרוף.

*שימו לב למשפטי הפתיחה של כל פסקה

דקדוק – כאשר אתם עונים על שאלות פתוחות או שאלות של השלמת משפטים הדקדוק חייב להיות תקין. שימו דגש עיקרי לשגיאות כתיב וכך תימנעו מאיבוד נקודות יקרות.  

          הבנה מהקשר המשפט- במקרים רבים, ניתן להבין את משמעות המשפט למרות שלא מבינים בו כמה מילים. אין צורך להילחץ אם אינכם מכירים כמה מילים במשפט מסוים.

מעבר על שאלות –  ברגע שסיימתם לענות על כל השאלות, קחו נשימה ולאחר מכן, בצעו מעבר על השאלות שאתם לא בטוחים בתשובה שעניתם עליהן. שימו לב לתוכן התשובות ולדקדוק שלהן.

שאלות אמריקאיות וניחושים- האנסין מכיל בתוכו כמעט תמיד שאלות אמריקאיות, כאשר התשובות האפשריות עבורן מתחלקות בדרך כלל כך:

  •  תשובה לא הגיונית בעליל
  •  תשובה לא הגיונית
  •  תשובה כמעט נכונה (מכילה הסחת דעת)
  •  תשובה נכונה

אם הגעתם למצב בו נתקלתם בשאלה שאינכם יודעים את תשובתה, דאגו תחילה לשלול תשובה שהיא לא הגיונית כלל וכלל בעיניכם. נסו להגיע עד למצב בו אתם מתלבטים בין שתי תשובות אפשריות.

לרוב, התשובות שנותרו לכם יהיו די דומות אחת לשנייה במחשבה ראשונה. לכן, עליכם למצוא את השוני הדק ביניהן שבאמצעותו הבוחן מנסה להסיח את דעתכם מהתשובה הנכונה.  

טיפ נוסף לאלו מבינינו שמתקשים להתרכז הוא למרקר או לסמן מילות קישור, מקומות, שמות ותאריכים הקיימים בקטע הקריאה. דבר שעשוי להקל עליכם בעת פתרון השאלות.

לסיכום

ככל הנראה, כולנו הולכים לפגוש את מבחן האנסין כמה פעמים בחיינו (אם כבר לא פגשנו אותו עד עכשיו). 

לכן, כדאי שנדע כיצד להתכונן לקראתו ואיך לענות עליו. קראו את העצות והטיפים לעומק וכמובן אל תשכחו לתרגל. למידה נעימה והרבה בהצלחה!

קורסים נוספים שלנו

מגוון רחב של שיעורי אנגלית למתחילים שיעזרו לכם כבר מהרגע הראשון ללמוד את הבסיס ולהפסיק לגמגם כאשר אתם רוצים לדבר.

אין גיל להתחיל ללמוד אנגלית, גם בגיל מאוחר, השיטה של ספיזי עובדת בצורה מיוחדת ככה שהיא מותאמת לגל גיל ולכל רמה.

לימודי אנגלית למתקדמים, לאלו מכם שרוצים להזניק את הקרייה, להתפתח בעבודה ולשדרג את חווית האנגלית שלכם לרמה חדשה.

התוכנית שתעזור לך לקבל פטור\הקלות באנגלית, בלי לשנן אלפי מילים בבאסה ובלי לשרוף מלא כסף על מועדי ב' וקורסים נוספים שרק יעמיסו עליך בתקופת הלימודים.

מעוניינים לקבל מידע נוסף?