הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בלימודים

הפרעת קשב וריכוז היא בעיה נפוצה איתה מתמודדים אחוזים לא מבוטלים מהאוכלוסייה. הנתונים מראים כי בין שבעה עד עשרה אחוזים מבני הנוער סובלים מהפרעות קשב וריכוז. המציאות מראה כי ילדים ובני נוער הסובלים מהפרעות קשב וריכוז יתמודדו איתן גם בהיותם מבוגרים. אין שום מחקר המוכיח כי הבעיות הללו חולפות בגיל הילדות או הנערות, לרוב ההפך הוא הנכון. במאמר הבא נסביר על התופעה בצורה נרחבת, ונסביר אילו פתרונות נמצאים על הפרק. אם אתם או ילדיכם סובלים מהפרעות של קשב וריכוז, זה המקום לקבל את כל האינפורמציה הנחוצה.

מדוע חשוב לטפל בהפרעות קשב וריכוז?

אבחון הפרעות קשב וריכוז במבוגרים ובילדים חיוני וקריטי כדי להעניק טיפול מהיר ככל האפשר. ישנה חשיבות עליונה לטפל בהפרעות הללו מכיוון שהן משבשות את שגרת החיים. המון בני נוער מתקשים ללמוד עם הפרעות של קשב וריכוז, דבר שמשפיע עליהם רבות. בגיל מבוגר יותר תהיה התמודדות לא פשוטה עם מציאת מקומות עבודה ויצירת קשרים חברתיים. מהרגע שתקבלו את הטיפול ההולם, תוכלו לראות את האור בקצה המנהרה בכל הנוגע לעניין הזה. ללא טיפול הולם הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים רק ילכו ויתגברו מעבר למציאות הקיימת.

מהם הפרעות קשב וריכוז תסמינים?

אינכם צריכים להיות מומחים גדולים על מנת לזהות תסמינים הנוגעים להפרעות קשב וריכוז. עם זאת הפרעות קשב וריכוז אבחון מתבצע במוסד מתאים עם המכשור הנדרש. התסמינים הבולטים ביותר הם חוסר קשב, התנהגות היפראקטיבית ובמקרים חריגים אפילו התנהגות אימפולסיבית. ישנם כאלה שמתארים את המצב בו הם מצויים כחלימה בהקיץ ובפטפוט ללא הפסקה. זוהי הסיבה שבגינה קל מאוד לזהות הפרעות קשב וריכוז בבית הספר, שם מרבית הקשיים האלה צפים מעל לפני השטח. חשוב לבדוק היטב האם ילדיכם סובלים מהפרעות ריכוז וקשב לפני שיהיה מאוחר מדי. ברגע שהקושי הופך לקבוע, יהיה מאוד קשה להתנתק ממנו לאורך זמן.

כיצד נעשה אבחון הפרעות קשב וריכוז?

כפי שאמרנו ברגע שמזהים את אחד התסמינים, חשוב לנסות לאבחן הפרעות קשב וריכוז. הדרך הכי טובה לאבחון אפקטיבי עם משנה תוקף תהיה לפנות למומחים בתחום. כיום ישנם מרכזים ייעודיים בהם בוחנים הפרעות קשב של בני נוער ומבוגרים כאחד. לרשות המומחים באותם מרכזים יעמוד ציוד מתקדם שכל תכליתו תהיה לבחון את העניין הזה. במהלך האבחון מבצעים לבני הנוער או למבוגרים מבחנים שונים שמטרתם להבין עד כמה הקשב קיים. על סמך התוצאות של המבחנים ניתן יהיה להבין האם אותו אדם סובל מהפרעות של קשב וריכוז. אבחון הפרעות קשב וריכוז במבוגרים יהיה שונה בהשוואה לאבחון של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. בכל פעם צריך להתאים את הבדיקה לאדם שנדרש לעבור אותה הלכה למעשה.

הפרעות קשב וריכוז ילדים

הרבה יותר פשוט לזהות הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים מכיוון שהן צפות בבית הספר בקלות רבה. מורים מנוסים יודעים לזהות ילדים המתנהגים בחוסר שקט ולא מבצעים את המוטל עליהם. חשוב להגיד כי אצל כל ילד ההפרעות הללו עשויות לבוא לידיי ביטוי בצורה מעט שונה. יש כאלה שיהיו מאוד שקטים, עובדה שתעיד על חוסר ביטחונם עם החומר הנלמד. מצד שני יהיו ילדים אחרים שיעדיפו להתעסק בהפרעות, ואף יהיו מעורבים במקרי אלימות. חשוב להעניק לאותם ילדים טיפול הולם כדי שיהיה אפשר להחזיר אותם לתלם. החזרת התלמידים למסלול הנכון תאפשר להם להתנהג כראוי, ולא להרגיש תחושת חוסר אונים. ילדים שאינם מאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשויים לפתח תסכול רב בצמתים שונים בחייהם.

הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

נדיר מאוד שמבוגרים מפתחים הפרעות קשב וריכוז באופן פתאומי מבלי שהיו לכך תסמינים. עם זאת לא תמיד אנשים מתפנים להתעסק עם הפרעות הקשב והריכוז בגיל צעיר. מבוגרים שמתקשים לשמור על ריכוז בעבודה או אינם מבצעים משימות כמצופה מהם עשויים לסבול מהפרעות קשב וריכוז. גם כאן האבחון יעשה דרך הגעה למכון ייעודי המתמחה בזיהוי הפרעות מהסוג הזה. הבעיה העיקרית בזיהוי הפרעות קשב אצל מבוגרים היא שבשגרת החיים העמוסה כבר לא עוסקים בכך. במקום להשקיע כסף וזמן לבחינת הפרעות הקשב והריכוז שלכם, תעדיפו לעשות זאת לילדיכם. הפרעות קשב וריכוז תסמינים מבוגרים דומים מאוד לתסמינים אצל ילדים הסובלים מהבעיה הזו. אך מכיוון שמבוגרים אינם לומדים באופן רציף ועקבי, קשה מאוד לשים את האצבע על העניין הזה.

איך נכון לטפל עם הפרעות קשב וריכוז?

אחת מהשיטות המקובלות ביותר להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז הינה נטילת תרופות. כיום ישנה רשימה ארוכה של תרופות שתכליתן העיקרי הינו לסייע בשיפור הריכוז וויסות הקשב. הפרעות קשב וריכוז טיפול תרופתי מוכיח את עצמו כבר שנים ארוכות כיעיל ואפקטיבי ברוב המקרים. עם זאת ישנם כאלה שמספרים כי הטיפול התרופתי אינו מביא לתוצאות או שתופעות הלוואי מכבידות במיוחד. למעט הטיפול התרופתי, ישנן עוד שיטות טיפול נוספות בהן ניתן לבחור. טיפולים טבעיים בנושא של הפרעות קשב וריכוז זוכים גם הן להעדפה ברורה אצל אנשים שונים. כאלה שאינם רוצים לקחת תרופות, אך עדיין אינם יכולים להשלים עם המציאות הנוכחית כפי שהיא. בהקשר של טיפול בהפרעות קשב וריכוז צריך להודות כי לכל אחד תתאים שיטת טיפול אחרת. חובה להתאים את הטיפול לאדם שאליו הוא מיועד, כך שמידת התועלת תהיה גבוהה ככל האפשר.

סוגי הפרעות קשב וריכוז

היפראקטיביות ואימפולסיביות: אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז מסוג זה מרגישים צורך להיות בתנועה מתמדת. ניתן לזהות הפרעות מסוג זה על ידי קושי בישיבה או בהקשבה רציפה. לא פעם ילדים הסובלים מהפרעות מסוג זה יסתבכו באירועי אלימות.

חוסר קשב וקושי בריכוז: הפרעה מסוג זה באה לידיי ביטוי בעיקר בהקשר הלימודי. הילדים או המבוגרים שיסבלו מקושי בקשב ובריכוז לא יצליחו לזכור מה מלמדים אותם. הציונים שלהם ישקפו קושי, אך הלמידה שלהם יכולה להיות אפקטיבית וטובה. מה שהם מציגים כלפי חוץ זה לא בהכרח מה שקורה הלכה למעשה.

הפרעת קשב וריכוז משולבת: סוג נוסף הוא סוג שמשלב את שני הסוגים האלה ובא לידיי ביטוי באימפולסיביות לצד קושי בריכוז. זה דבר נפוץ מאוד שילדים שסובלים מקושי בריכוז ובקשב, ימצאו את עצמם עם רצון לזוז באופן עקבי ומתמיד.

מהו מבחן הפרעות קשב וריכוז?

את המבחן עושים במכון בו מבצעים אבחוני הפרעות קשב וריכוז. המבחן כולל בתוכו שאילת שאלות מכל מיני סוגים שמטרתן להעלים את הספק. בו בזמן חשוב להצטייד בכל מיני אישורים רפואיים המוכיחים את הימצאות הפרעות הקשב וריכוז. כבר אמרנו יותר מפעם אחת אבחון הפרעות קשב וריכוז במבוגרים יהיה מעט שונה לעומת ילדים עם הפרעות דומות. שיתוף הפעולה של אנשים בוגרים יהיה טוב בהרבה לעומת שיתוף הפעולה של הילדים. לא תמיד הילדים מבינים עד כמה האבחון חשוב, ולכן הם לא מספקים את כל האינפורמציה. בזמן שמאבחנים הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים חשוב לקחת את המושכות מהידיים שלהם. לשמוע מהם על הקשיים, אך באותה מידה גם לבצע את האבחון במידה מדויקת ונכונה ככל האפשר. 

קורסים נוספים שלנו

מגוון רחב של שיעורי אנגלית למתחילים שיעזרו לכם כבר מהרגע הראשון ללמוד את הבסיס ולהפסיק לגמגם כאשר אתם רוצים לדבר.

אין גיל להתחיל ללמוד אנגלית, גם בגיל מאוחר, השיטה של ספיזי עובדת בצורה מיוחדת ככה שהיא מותאמת לגל גיל ולכל רמה.

לימודי אנגלית למתקדמים, לאלו מכם שרוצים להזניק את הקרייה, להתפתח בעבודה ולשדרג את חווית האנגלית שלכם לרמה חדשה.

התוכנית שתעזור לך לקבל פטור\הקלות באנגלית, בלי לשנן אלפי מילים בבאסה ובלי לשרוף מלא כסף על מועדי ב' וקורסים נוספים שרק יעמיסו עליך בתקופת הלימודים.

מעוניינים לקבל מידע נוסף?