Present Progressive | הווה ממושך חוקים + תרגול

Present Progressive | הווה ממושך חוקים ותרגול

הנטייה הטבעית שלנו תהיה לבצע השוואה בין הזמנים באנגלית לבין הזמנים בעברית. לצד הזמנים המוכרים לנו מהשפה העברית, נמצא גם זמנים שאותם לא הכרנו קודם לכן. זמנים בעברית נשמעים לנו מוזרים עלולים ליצור אצלנו קונפליקט גם באנגלית. אחד מהזמנים הללו נקרא present progressive בעברית הפירוש שלו הוא הווה ממושך. כדי שיהיה אפשר לשלוט בשפה האנגלית חובה להכיר את כל הזמנים הקיימים. מי שלא ידע לשלוט ביד רמה בזמנים ימצא את עצמו מתקשה להרכיב משפטים הגיוניים תחבירית. כמו שבעברית התחביר הוא חלק בלתי נפרד מהשפה, כך גם כאשר מבצעים השוואה לשפה האנגלית. לפיכך אם בא לכם לשלוט בשפה האנגלית הינה כל מה שחובה לדעת על ההווה הממושך. אם זוהי הפעם הראשונה שאתם שומעים עליו, במאמר הבא נעשה לכם סדר בכל האינפורמציה החשובה.

מתי משתמשים בהווה ממושך?

עוד לפני שנסביר מה מבדיל בין present progressive לבין כל שאר הזמנים ישנה עוד אינפורמציה חשובה. האינפורמציה הכי חשובה תהיה להבין בדיוק מתי יהיה עליכם להשתמש בו. מכיוון שמדובר על זמן שאנו לא מכירים מהשפה העברית, לא נדע בדיוק מתי נכון להשתמש בו. בהווה הממושך משתמשים כאשר רוצים לציין פעולה בהווה שהולכת להימשך גם בעתיד. בין אם מדובר על פעולה אחת שמתרחשת לאורך זמן או על פעולה אחת שקוראת באופן תדיר. כך מי שיקרא את המשפט או ישמע אתכם מדברים ידע על פעולה שנמשכת זמן רב. אם הפעולה קורת ומסתיימת באותו הרגע יהיה צריך להציג אותה בהווה רגיל. זה מה שמבדיל בין ההווה הרגיל כפי שאנו מכירים אותו להווה הממושך. 

איך להשתמש נכון בזמן ממושך?

יהיה עליכם להבין מהו משך הפעולה שאותה אתם עומדים לבצע. אם אינכם מודעים יהיה אפשר לנסות להבין עם עצמכם למשך כמה זמן נמשכת הפעולה. גם אם לא דייקתם בין Present Simple לבין ההווה הממושך, זוהי לא תהיה טעות קריטית. אך חובה להכיר את ההווה הפשוט לצד ההווה הממושך, ולהבין היטב את הניסוחים המבדילים ביניהם. present progressive מגיע עם ניסוחים משלו, כאלה שיהיו שונים בתכלית מהניסוחים שהכרתם עד כה. כל טעות קטנה בהגייה של המשפט עלולה לצייר אתכם באור פחות חיובי מהנדרש מבחינתכם. 

present progressive חוקים 

אי אפשר לדבר על הווה ממושך מבלי להציג בצורה ברורה את החוקים שלו. present progressive חוקים הם אלה המאפשרים לכם לדבר בצורה תקינה. כדי לחדד את הזמן ניתן יהיה להשתמש במילה המציגה כי מדובר על פעולה ממושכת. אך זה בגדר המלצה לכל אלה שחוששים כי לא יהיה מספיק מובן שהפעולה היא פעולה ממושכת. עם זאת ישנם חוקים אחרים שמאפשרים להראות כי מדובר על פעולה בהווה ממושך. נדגיש שוב כי הווה ממושך חוקים שונים מכל מה שהכרתם בכל הנוגע לזמנים אחרים. גם אם אתם שולטים בזמנים אחרים חובה עליכם לשלוט בהווה הממושך. 

אז מהם הווה ממושך חוקים? החוק החשוב ביותר יהיה הוספת ing לפועל אותו אנו מבצעים. כל פועל מצטרפות אליו אותיות ing מציג פעולה שנעשית בהווה ממושך. במקרה בו הפועל מסתיים באות e צריך להוריד אותה ולהוסיף ing לאחר מכן. בסיטואציה אחרת בה הפועל מסתיים בעיצור יהיה עליכם להכפיל אותו ולהוסיף ing. הסיומת האחרונה שאליה צריך לשים לב היא סיומת ie שיורדת ובמקומה שמים y ואז ing. אם בא לכם לשלול את הפעולה כל מה שנדרש מכם לעשות זה להוסיף את הביטוי not לפני פועל העזר שנמצא במשפט.

איך לומדים present progressive?

מבינים את ההבדלים בין הזמנים

כדי ללמוד בצורה יעילה present progressive יהיה עליכם להכיר את כל הזמנים האחרים. זה שאתם לומדים את הזמנים בהפרדה זה טוב, אך חובה ליצור ביניהם חיבור מסוים. רק מי שיודע לחבר בין הזמנים, יצליח ללמוד את הזמנים החדשים מבלי להרגיש כי הוא מתקשה.

הקשיבו להסביר שונים ומגוונים

כל הזמן יהיה עליכם לנסות להקשיב להסברים חדשים שלא יצא לכם לבחון אותם. השורה התחתונה של ההסברים תהיה בדיוק אותו הדבר, אך האופן שבו מוצגים הדברים משתנה. הביאו אתכם למצב בו אתם מקבלים הסבר על present progressive חוקים בכל מיני טכניקות לימוד והוראה.

תחזרו על החוקים פעם אחר פעם

כמו שהבנתם הווה ממושך חוקים הם לא מורכבים כמו שאולי היה נדמה לכם בתחילת הדרך. אך עדיין מי שלא יחזור על החוקים וישמע אותם פעם אחר פעם יתקשה להפנים. ברגע שאתם מטעימים לעצמכם משהו חדש בתוך הראש יהיה קשה עד כמעט בלתי אפשרי לגרום לו לצאת החוצה.

תשבו יחד עם מורה פרטי על הנושא

לא מן הנמנע כי הלמידה בתוך הכיתה היא זאת שמקשה עליכם מאוד. מי שרוצה ללמוד זמנים בכלל ואת present progressive בפרט יכול לשבת עם מורה פרטי. המורה הפרטי ידע לראות היכן אתם מתקשים, וכמובן יספק לכם הסברים איך להצליח בענק.

תהיו רגועים בסוף מבינים את החומר

הלחץ שסוחף אתכם עשוי להיות בעוכריכם כאשר מסתכלים על השורה התחתונה. התחלתם ללמוד present progressive ואין לכם מושג על מה מדובר? הלחץ רק עשוי לחסום אתכם מללמוד את הנושא הזה. מדובר על נושא חשוב אך גם לא קל, תגלו שלווה עד שהחומר נקלט כמו שצריך.

מתרגלים את החומר בלי סוף

הטיפ הכי טוב שנוכל לתת לכם הוא פשוט לתרגל את החומר בלי סוף. הווה ממושך תרגול  יאפשר לכם להבין בדיוק את מה שאתם לומדים באופן תיאורטי. אחרי שתנסו כמה דפי תרגול שונים תוכלו לראות כי השד לא נורא כמו שהיה נדמה לכם בתחילת הדרך.

אהבתם את הכתבה, ספרו לחברים
מה למדנו בשיעור זה
כתבות נוספות

מזלות באנגלית

רוצים ללמוד איך לבטא את כל המזלות באנגלית ובעברית להבין את הסימנים ומה התאריכים, הטבלה למטה היא בדיוק עבורכם, תהנו.

ימות השבוע באנגלית

בטבלה למטה תוכלו לתרגל את ימי השבוע באנגלית לפי הסדר מראשון עד שבת כולל ימים וחודשים באנגלית. מילים באנגלית תרגום לעברית Sunday יום ראשון Monday

קבלו עכשיו הדרכת וידאו שתאפשר לכם לקבל כלים לשיפור האנגלית שלכם בחינם.